Liikuttaja on Suomen Ladun yhdistyksille suunnattu verkkolehti.

Liikuttaja on Suomen Ladun yhdistyksille suunnattu verkkolehti.

Hyvät käytännöt

Kuka nyt: Leo Marttila

Kuka nyt? -palstalla esitellään Suomen Ladun jäsenyhdistysten aktiiveja.

Nimi?
Leo ”Leksa” Marttila 

Yhdistys?
Teuronjoen Latu

Latuvuosia takana?
Latuvuosia minulla on takana lähes viisikymmentä. Liityin ensin Suomen Latuun ja sitä kautta Keravan Ladun puheenjohtajaksi 70-luvun alussa. Teuronjoen Ladun puheenjohtajaksi päädyin vuonna 2009, ja siinä tehtävässä toimin edelleen.

Sinun lajisi?
Luonto ja sen eri lajit. Kaikenlainen luonnossa liikkuminen.

Miksi liityit Suomen Latuun alun perin?
Aikanaan hiihdettiin Tahkon hiihtoa, jonka pisin matka oli 90 km, johon minä osallistuin.
Siinä hiihtäessä se ”ajatus sitten lähti”, ja päätin liittyä Suomeen Latuun.

Mikä on parasta latutoiminnassa?
Sosiaalinen kanssakäyminen. Itselleni tulee hyvä mieli esimerkiksi siitä, kun huomaa toisessa hyvän olon jonkin tehtävän tai aktiviteetin jälkeen.

Millainen yhdistys on Teuronjoen Latu?
Teuronjoen Latu on pieni, vuonna 2009 perustettu yhdistys, joka toimii Hausjärvi-Hämeenkoski-Kärkölä alueella. Yhdistyksen toiminta perustuuu luonnossa tapahtuvaan liikuntaan ja sen suosituin liikuntamuoto on melonta.

Mikä liikuttaa sinua juuri nyt?
Kesäaikaan liikuttaa melonta. Yhdistyksemme nimikkojoki, Teuronjoki, on hieno melontajoki niin aloittelijoille kuin kokeneemillekin melojille. Keskiviikkomelontoihimme osallistuu melojia pitkin Etelä-Suomea ja siitä olen iloinen.

Terveiset lukijoille?
Liikunta vaatii luontoa!

Tulosta

Tilaa Liikuttaja

Ajankohtaiset järjestöuutiset kuukausittain sähköpostiisi.

Lue myös

 • Kuukauden ulkoiluteko: Raision Rinkan tinkimätön puuhamies Jyrki Aaltonen

  Kuukauden ulkoiluteko on tällä kertaa oikeastaan useamman vuoden, tai jopa vuosikymmenen ulkoiluteko, joka jatkuu edelleen. Tänä vuonna 76 vuotta täyttänyt Raision Rinkan Jyrki Aaltonen on hyvin idearikkaana ja aikaansaavana ihmisenä vaikuttanut merkittävästi Raision seudun ulkoilun olosuhteiden parantamiseen ja kehittämiseen.

  28.08.2019 | Hyvät käytännöt

 • Yhdistysten tapahtumat Suomen Ladun tapahtumakalenterissa

  Suomen Ladun kotisivuilta löytyvä tapahtumakalenteri on yhä useamman yhdistyksen käytössä. Tapahtumien lukumäärän osalta ennätyksellinen kuukausi oli toukokuu, jolloin kalenteriin oli kirjattu yhteensä yli 400 tapahtumaa.

  16.08.2019 | Hyvät käytännöt

 • Liikunnan ja urheilun ansiomerkit ja -mitalit

  Jäsenyhdistykset voivat anoa opetus- ja kulttuuriministeriön ansiomerkkejä ja -mitaleita syyskuun loppuun mennessä.

  08.08.2019 | Hyvät käytännöt

 • Polkujuoksu vetää väkeä Nurmijärvellä

  Nurmijärven Latu aloitti polkujuoksut kolme vuotta sitten. Toiminta on ollut suosittua alusta alkaen. Ennätys on 53 osallistujaa ensimmäisenä kesänä.

  08.08.2019 | Hyvät käytännöt